Jdi na obsah Jdi na menu
 


K rockové hudbě patří konzumace alkoholu, to ví každé malé dítě. Protože jsme kapela, která má alkoholický název a my muzikanti si také semtam něčeho líznem, je naší povinností uvést vzory, kteří to v pití a muzice dotáhli dále než my. Historie rocku je plná osobností, kterým kocovina coby stav duše a těla nebyla cizí. Zde jsou osudy některých z nich:

Obrazek

John Bonham bubeník kapely Led Zeppelin byl silný alkoholik. 25. 9. 1980 se po prohýřené noci zadusil vlastními zvratky v domě kytaristy Jimmiho Page. Podle odhadu vypil více než 40 velkých panáků vodky /uff/.

Obrazek

Bon Scott - původní zpěvák kapely AC/DC. Zemřel ve svém autě ve věku 33 let dne 19. 2. 1980 v londýnské čtvrti Camden Town. V pitevní zprávě stálo, že se upil k smrti. Naše kapela může jenom závidět.

Obrazek

Brian Jones - kytarista Rolling Stones. Po odchodu z Rolling Stones začal propadat drogám, alkoholu a depresím. 3. července 1969 nalezen utopený u dna bazénu. Před smrtí pil alkohol a vzal si prášky na spaní.

Obrazek

Jim Morrison - zpěvák The Doors. Drogy a pití tvořily nedílnou součást jeho image, byl často obviňován z opilství a jednou byl zatčen, když se na pódiu svlékl.V březnu 1971 odešel do Paříže s předsevzetím, že se vrátí k poezii a přestane pít. Místo toho však celé noci jenom pil a fetoval, zemřel v 27 letech na infarkt.

Obrazek

Ron Mc Kernan /Pigpen/ - zpěvák kapely Grateful Dead, se neobešel bez láhve laciného vína. Zemřel 8. 3. 1973 na chorobu jater poškozených následkem mnohaleté konzumace alkoholu. Bylo mu 27 let.

Obrazek

Miky Volek - český rock´n ´rollový zpěvák, m.j. bývalý člen kapely Olympic, bojoval celý život s trémou, posiloval své sebevědomí kombinací alkoholu s prášky - levným vermutem zapíjel fenmetrazin. Alkohol spolu s prášky proti depresím se staly nakonec jeho každodenním dopingem. Třiapadesátiletý zpěvák, "nejdivočejší představitel rock'n'rollu domácí scény a idol mládeže šedesátých let", jak se o něm psalo 15. srpna 1996 v nekrologu, zemřel pravděpodobně na krvácení do jícnu. Více zde.

. Obrazek

Zpěvačka Janis Joplin se také nevyhýbala alkoholu a drogám. 3. 10. 1970 zašla s přáteli na skleničku. O půlnoci se rozhodla, že si píchne trochu nového heroinu. Ráno ji nalezli mrtvou, příčina smrti - předávkování heroinem.

Obrazek

Petr Novák - český zpěvák / autor písniček Já budu chodit po špičkách, Povídej, Bláznova zpověď/ žil neurovnanný životní styl , ve kterém se střídaly přílivy a odlivy závislosti na alkoholu. Dne 19. 8. 1997 přišla nečekaná zpráva o zpěvákově smrti na zástavu srdce.Bývalí kolegové a přátelé (Karel Kahovec, David Koller, Miro Žbirka, Ivan Hlas aj.) se mu poklonili interpretací jeho písní. Více zde.

Obrazek

Phill Lynott - zpěvák a basový kytarista Thin Lizzy /píseň Whisky in the Jar/. V roce 1983 se kapela rozloučila se světem na festivalu v Readingu a Phill se tak mohl naplno věnovat konzumaci alkoholu a drog. V prosinci 1985 se zhroutil ve svém domě v Západním Londýně s ledvinovou a jaterní infekcí, 4. 1. 1986 zemřel 34-letý na selhání srdce. .

Obrazek

Terry Kath - kytarista kapely Chicago, navštívil 23. 1. 1978 večírek, na kterém toho dost vypil. Pohrával si s automatickou pistolí a když ho vyzvali, aby toho nechal, řekl: Neboj, není nabitá, víš?, přiložil si zbraň k hlavě a stiskl spoušť. Byl na místě mrtev.

Čerpali jsme z knihy Smrt na rockové scéně od Garry J. Katze.